Historia graffiti i jej 10 najważniejszych momentów

Historia graffiti i jej 10 najważniejszych momentów

Niedawno w jednym z artykułów opisywałem rodzaje i style graffiti. Dziś powracam z tematem wykręconych literek, lecz tym razem zajmiemy się ich historią. Jeśli interesuję Cię kto, gdzie i kiedy zapoczątkował te sprayowe szaleństwo, to z całą przyjemnością zachęcam do rzucenia okiem na ten artykuł. Przed wami historia graffiti i jej 10 najważniejszych momentów

Graffiti stare jak świat – historia graffiti i jej 10 najważniejszych momentów

Większość z was pewnie myśli, że graffiti miało swe początki nie wcześniej niż w latach 60 XX wieku. Poniekąd nie ma w tym nic błędnego, lecz gdy przyjrzymy troszkę bliżej naszej historii możemy zauważyć, że graffiti i chęć pozostawienia po sobie znaku w stylu „ja tu byłem” towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Zresztą kto z was się nie podpisywał na szkolnych ławkach? 😉 Pierwsze tego typu prymitywne podpisy, czy znaki symbolizujące dzisiejsze „tagi” można znaleźć w grobowcach egipskich, na murach starożytnej Pompei, czy w średniowiecznych kościołach.

Słowo „graffiti” pochodzi od włoskiego słowa graffiato, co oznacza „porysowany”. Historycy sztuki uważają, że pojęcie to powstało z faktu, że najwcześniejsze formy graffiti wyrzeźbiono na ścianach ostrymi przedmiotami.

graffiti pompejeŻródło: http://www.lisak.net.pl/blog/

efez graffitiŻródło: iamtravelr.com

Niektóre z najwcześniej zachowanych graffiti znajduje się w greckim mieście Efez w dzisiejszej Turcji. Symbolizowało ono wydrapaną stopę, serce i liczby, które wskazywały na to, ile kroków należy przejść do najbliższej prostytutki.

Średniowieczne graffiti łączy religijny zapał, który przez większość tego czasu wisiał z wizerunkami kościołów, demonów i aniołów.

średniowieczne graffitiŻródło: http://www.thehistoryblog.com

Wielu artystów podróżujących na studia w okresie renesansu pozostawili swoje nazwiska w miejscach,  które odwiedzili.

W 1754 roku francuski rzeźbiarz Augustin Pajou zostawił swój elegancki podpis na willi rzymskiego cesarza Hadriana.

Chyba nie trzeba nikomu przedstawiać symboli jakimi Polacy podczas okupacji znakowali mury.

Historia graffiti i jej 10 najważniejszych momentów

Historia graffiti współczesnego

Historia graffiti i jej 10 najważniejszych momentów

Jednak typowe, miejskie graffiti, takie, które robi się za pomocą puszek z farbą, wydaje się, że pojawiło się w Filadelfii we wczesnych latach sześćdziesiątych, a pod ich koniec dotarło do Nowego Jorku, gdzie miało swój początek w metrze.

Conbread – Ojciec chrzestny graffiti

Czym byłoby graffiti bez ksywy Cornbread? Jest całkiem możliwe, że historia graffiti, jaką znamy, byłaby całkowicie inna, ponieważ Darryl McCray, któremu nadano przydomek „Cornbread” podczas pobytu w zakładzie poprawczym dla nieletnich, jest powszechnie uważany za ojca współczesnego graffiti. Historia mówi, że młody Cornbread zakochał się w dziewczynie o imieniu Cynthia Custuss po opuszczeniu zakładu poprawczego i po całym rejonie pisał „Cornbread Loves Cynthia”, aby zdobyć jej uczucia. Stwierdziwszy, że mu się to podoba, nadal oznaczał swoim nazwiskiem Filadelfię, a w tym samolot odrzutowy należący do Jackson 5 i słonia w lokalnym zoo, co doprowadziło do aresztowania!

corn bread graffitiŻródło: http://www.pottsmerc.com

TAKI 183 – Tagowanie

Na początku lat 70 pisarz TAKI 183 („Taki” był skrótem od greckiego imienia „Deme-taki”, a 183 to ulica, na której mieszkał) wzniósł graffiti na inny, wyższy poziom,  pokrywając znaczną część Nowego Jorku swoim tagiem za pomocą wodoodpornych mazaków typu flowmasters. Mieszkał przy Washington Heights i pracował jako posłaniec, który podróżował, głównie metrem, dzięki czemu wszędzie go było dużo, bo gdziekolwiek się nie znalazł, zostawiał po sobie ślad, co ostatecznie spowodowało, że był znany w całym mieście.

taki 183Żródło: http://graffitikings.co.uk

The New York Times opublikował nawet artykuł w 1971 roku o TAKI 183. Artykuł, zatytułowany TAKI 183 Spawns Pen Pals, zrodził całe mnóstwo dzieciaków, które zdecydowały się go skopiować i oznaczyć własne tagi w całym mieście. Oznaczanie nazw stało się bardzo konkurencyjne, a ci, którzy otagowali więcej, stawali się coraz bardziej rozpoznawalni społeczności graffiti. TAKI 183 nie był pierwszym graficiarzem w Nowym Jorku, ale na pewno zwrócił na siebie największą uwagę.

Phase 2 – Bubble style

Phase 2 jest uważany w historii graffiti za człowieka, który rozwinął popularny styl graffiti, tzw. bubble, który często był kopiowany. Został opracowany w Nowym Jorku w latach 70 i wywarł duży wpływ na kulturę hip-hopową, z którą artysta graffiti był mocno związany w latach 80-tych. Phase 2 był b-boyem, czasami DJ-em na imprezach hip-hopowych, a nawet wydał kilka singli rapowych, podczas gdy on sam często był powoływany w piosenkach. Wpływ jego charakterystycznego pisarstwa w stylu baniek wciąż można zobaczyć dzisiaj w pracach artystów graffiti, takich jak OG Slick.

phase 2Żródło: http://www.hipology.org/

Style Wars – film dokumentalny o graffiti

W 1983 roku ukazał się film dokumentalny „Style Wars”, będący ważnym momentem dla historii graffiti. Film wyreżyserowany przez Tony’ego Silver’a i wyprodukowany we współpracy z Henry Chalfantem dotyczył hip-hopu, z dużym naciskiem na graffiti. W filmie znalazło się mnóstwo nazwisk ze sceny graffiti, w tym legendy takie jak Futura, Dondi, Seen, Kase2, Zephyr, TAKI 183 oraz wiele innych. Style Wars uchwyciło artystów graffiti wyrażających się poprzez ich sztukę wraz z przeciwstawnymi poglądami na temat graffiti.

Jean-Michel Basquiat – SAMO

W latach 1977-1980 w historii graffiti pojawił się legendarny Jean-Michel Basquiat, który po raz pierwszy przykuł uwagę opinii publicznej swoim graffiti SAMO na ulicach. Choć kojarzone jest Basquiatem, zostało opracowane wraz ze szkolnymi przyjaciółmi – Al Diaz i Shannon Dawson. Graffiti przybierało formę krótkich fraz, zwykle poetyckich lub sarkastycznych i zostało stworzone na obszarze Manhattanu w Nowym Jorku. Graffiti SAMO zaczęło być zauważane, ale Diaz chciał pozostać anonimowy, podczas gdy Basquiat cieszył się zainteresowaniem, a nawet spotkał się z Keithem Haringiem w 1979 roku. Basquiat zakończył przygodę z  SAMO ostatnim” SAMO IS DEAD” w 1980 roku, gdy jego kariera w świecie sztuki zaczęła się rozwijać.

SAMOŻródło: https://www.widewalls.ch

Blek le Rat – Szablony

Xavier Prou ​​ma swoje miejsce w historii graffiti dzięki sztuce, którą zaczął tworzyć na ulicach Paryża w 1981 roku. Jako Blek le Rat, francuski artysta graffiti stał się znany jako ojciec szablonowych graffiti, zaczynając od malowania „szablonowych” szczurów na ulicach. Używał szczura jako anagramu sztuki. Pod wpływem inspiracji wczesnego nowojorskiego graffiti i twórczości Richarda Hambletona, Blek le Rat postanowił przekazać swoją sztukę publiczności Paryża za pomocą wycinanych szablonów. Często z motywami społecznej świadomości. W 2006 roku artysta graffiti zaczął tworzyć obrazy osób bezdomnych, aby podnieść świadomość globalnego problemu wśród społeczeństwa. Opinia publiczna uważa, że ​​Banksy był pod silnym wpływem prac Blek le Rat, który ma podobny styl.

blek le ratŻródło: http://www.isupportstreetart.com

Shepard Fairey – OBEY

Kiedy w 1989 roku Shepard Fairey stworzył swój Andre the Giant Has a Posse, nigdy nie wyobrażał sobie, że OBEY Giant, stanie się tak rozpoznawalnym wizerunkiem i podtrzyma swoją graficzną karierę przez ćwierć wieku! Shepard Fairey to jedna z nowych ras graffiti i street artu, która pojawiła się w latach 90. XX wieku i eksplodowała w XXI wieku, zdobywając miejsce w swej historii . Taki był wpływ OBEY Giant, który stał się globalną marką, umożliwiając Shepardowi Fairey przeniesienie umiejętności graffiti na wiele różnych obszarów. Niektórym może nie podoba się podejście biznesowe, ale nie można zaprzeczyć, że jest to decydujący moment w historii graffiti.

obey has a posseŻródło: https://stakeholderdoce.wordpress.com/

Banksy – Street Art

Podobnie jak Shepard Fairey, Banksy jest jedną z nowych ras artystów graffiti, którzy zmienili świat graffiti i street artu w XXI wieku. Banksy zaczął przygodę z graffiti na początku lat 1990 i był częścią słynnej undergroundowej sceny graffiti w Bristolu w Wielkiej Brytanii, z udziałem Nicka Walkera, 3D i Inkie. W 2000 roku Banksy przeszedł do tworzenia sztuki szablonów, co uczyniło z niej przemianę jednego z najczęściej komentowanych artystów graffiti w świecie sztuki ulicznej, a jednocześnie skutecznie przeniknęło do świata sztuki. Ponieważ jego dzieła przynoszą teraz niemałą fortunę, zawsze jest zainteresowanie tym, co zrobi Banksy, a jego popularność nigdy nie słabnie. Przejście na szablonowy styl i wielki popyt na jego prace – to z pewnością jego miejsce w historii graffiti.

banksyŻródło: https://lobelog.com

Graffiti Wars – King Robbo vs Banksy

Bez wątpienia w świecie graffiti prawdopodobnie doszło do wielu beefów, ale niewielu stało się tak znanych, jak King Robbo Vs Banksy. Nieżyjący już John Robertson, znany również jako King Robbo, był legendą undergroundowej sceny graffiti w Wielkiej Brytanii, a jego prace pojawiały się w całym Londynie. Wiele dzieł Kinga Robbo zniknęło z czasem, ale jedna praca pozostawała nienaruszona od 1985 roku i była dostępna „tylko dla wody”. W 2009 roku Banksy podjął się przekształcenia pracy Kinga Robbo, co doprowadziło do tego, że każdy artysta domalowywał coś od siebie do tego, co zrobił drugi. Cały spór był tematem telewizyjnego filmu dokumentalnego Graffiti Wars, dzięki któremu para zyskała dodatkowe miejsce w historii graffiti.

5 Najbogatszych artystów street-art

Jest to znak czasu i popularności graffiti oraz sztuki ulicznej, że The Richest opublikował listę 5 najbogatszych artystów na świecie w 2014 roku. Graffiti i bycie bogatym nie jest czymś, co przychodzi na myśl, gdy myślisz o sztuce ulicy, ale czasy się zmieniły, a niektórzy ludzie żyją  z malowania. Tak więc, pod numerem 5 mamy Retnę, wartą około 5 milionów dolarów, pod numerem 4 Mr Brainwash z 10 milionami dolarów, trzecie miejsce zajmuje Shepard Fairey z 15 milionami dolarów, tuż za Banksy’m, który ma 20 milionów dolarów. Ale na szczycie listy jest David Choe, szacowaną wartością na 200 milionów dolarów. Ciekawe co na to Conbread? O to historia graffiti  i jej  10 najważniejszych momentów. Historia Graffiti zmienia się na wiele sposobów, bądźcie czujni, aby zobaczyć, co będzie dalej!

Zapisz

Newsletter FLAVAH

Jeśli chcesz, aby wpisy o hip-hopie i nie tylko pojawiały się częściej, zapisz się do newslettera(nie zaspamuje Twojej skrzynki) lub polub social media FLAVAH (FB najbardziej aktywny)! To zawsze dodaje motywacji ;))

Please wait...

Dzięki za zapisanie się!

Żródło zdjęcia:

  • graffiti pompeje: http://www.lisak.net.pl/blog/
  • efez-graffiti: iamtravelr.com
  • średniowieczne graffiti: http://www.thehistoryblog.com
  • corn-bread: http://www.pottsmerc.com
  • taki183: http://graffitikings.co.uk
  • phase2_2: http://www.hipology.org/
  • Basquiat-SAMO-3: https://www.widewalls.ch
  • blek-le-rat1: http://www.isupportstreetart.com
  • obey-has-a-posse: https://stakeholderdoce.wordpress.com/
  • Banksy-Israel-Wall: https://lobelog.com