8 powodów, za które pokochacie street art

8 powodów, za które pokochacie street art

Street art jest niezwykle interesujący, kreatywny i nieograniczony. To niesamowicie zróżnicowany ruch artystyczny, który zyskuje na popularności, ponieważ prace wystawiane na ulicach wciąż się rozwijają pod względem techniki, rozmiaru, stylu i umiejętności.

Mimo to, niektórzy ludzie nie potrafią zrozumieć czym jest street art. Ich głowy wypełniają obrazy zdewastowanych przystanków autobusowych, znaków drogowych, oznakowanych uliczek, oraz „zniszczonych” ścian przez puszki z aerozolami.

Definiowanie graffiti, a przede wszystkim street artu jako „brzydkie i pokręcone tagi oraz litery” to zupełnie inny temat, dlatego nie wchodźmy w to teraz, ponieważ mogę podać masę powodów dla których nie jest to prawdą. Tagowanie jest sztuką samą w sobie, to nie tylko „dziwaczne” napisy świadczące o szybkim oznaczeniu terenu.

Tym jest Street Art:

Jeśli ktoś naprawdę uważa to za wandalizm, to nie pozdrawiam i zalecam opuszczenie tego bloga. Reszcie natomiast przedstawiam 8 powodów, za które pokochacie street art!

1. Historia – Street art

Graffiti i street art jest tylko barwne same w sobie, ale ma również bardzo barwną historie. Malowanie po ścianach zaczęło się od jaskiniowców i sztuka trwa do dnia dzisiejszego pod troszkę inną postacią.

Najlepiej będzie jeśli odeśle do wcześniejszego artykułu, w którym można więcej o tym przeczytać, choć za pewne jeszcze coś o historii ulicznej sztuki pojawi się na tym blogu, gdyż wydaję mi się mega inspirująca.

Historia graffiti i jej 10 najważniejszych momentów

2. Różnorodność – Street art

Street art jest zróżnicowany pod każdym względem. Jest wiele rodzajów i technik sztuki ulicznej. Od wyklejania plakatów, vlepek, po murale, szablony i tagi.

Ulicznych artystów można spotkać w prawie każdym kraju na świecie. Są inspirowani wieloma kulturami i stylami, czego efektem jest ekspansywność street artu. Nowe dzieła pojawiają się obok drugich, a gdy zostaną usunięte, pojawiają się kolejne. Trudno nadążyć za zmianami!

Dodatkowo nie ma żadnych ograniczeń, co artyści mogą umieścić na ulicy. Czasami pracę nie należą do zbyt legalnych i mogą wymagać niewielkiego wykroczenia, czy złamania prawa, no ale tak to już jest. Nie oznacza to, że wszystkie łamią prawą, ponieważ wiele prac jest legalnych, lub zleconych.

3. Tajemniczość i intryga – Street art

Dlaczego ktoś tam to umieścił? Co to znaczy? Czy to cokolwiek znaczy? Kto to zrobił i co miał na myśli? Dlaczego to zrobił?!

Jest tyle pytań, gdy jesteście miłośnikami street artu.

W dzisiejszych czasach dzięki temu, że posiadamy instagram łatwiej jest znaleźć oficjalne profile artystów i dowiedzieć się więcej o ich pracach, oraz dlaczego i co robią. Lecz mimo takim dobrodziejstwom naszych czasów wielu artystów woli pozostać anonimowych zarówno ze względów na prywatność, jak i ze względów prawnych.

Faktem jest, że nigdy się nie dowiecie kim jest artysta poza swoimi anonimowymi pracami.

Jest wielu artystów, którzy nawet nie oznaczają swoich prac, dlatego stają się bardzo instygujące i tajemnicze.

4. Stanowisko polityczne – Street art

Graffiti i sztuka ulicy zawsze dotykały również tematów związanych z problemami politycznymi i społecznymi. Wiele osób maluje i wykleja ściany budynków w swoich miastach jako formę anonimowego protestu politycznego.

Weźmy za przykład ostatni kryzys gospodarczy w Grecji. Na ścianach pojawiły się gniewne uczucia wyrażające myśli żyjących tam ludzi.

Świetnym przykładem będzie tutaj również Znak Polski Walczącej podczas okupacji nazistów podczas II wojny światowej. Może troszkę w bardziej prymitywnej formie porównując do dzisiejszych dzieł ulicznej sztuki(zresztą nie ma co się dziwić), to idea sprzeciwu jednak pozostaje ta sama.

znak-polski-walczącej

Wypowiedzi polityczne poprzez street art były oraz są zazwyczaj kontrowersyjne, namalowane nielegalnie i bardzo odważne. Odnaleźć taką formę można w wielu różnych krajach, z wielu różnych powodów. W momencie, gdy ludzie czują, że nie mają władzy, ani wpływu na sytuację, lecz chcą wyrazić swój gniew, nienawiść lub sprzeciw wobec politycznej opresji, to jest to bardzo częste zjawisko, że taki rodzaj sztuki pojawia się na murach.

5. Wolność – Street art

Sztuka polega na ekspresji, kreatywności, wolności, zadawaniu pytań, protestowaniu, analizie… Wszystko dla rodzaju kreacji, aby wydobyć z tego jak najwięcej interesujących rzeczy.

Słabsi stoją w miejscu, natomiast prawdziwi artyści wychodzą poza konwencję. Sztuka miejska i graffiti są tego najlepszym dowodem.

street-art

W street arcie nie musicie być uważani za „legalnego” artystę. Nie trzeba mieć tysięcy fanów w social media, ani być poważnie traktowanym przez galerie, czy agencje artystyczne.

Możecie po prostu umieścić swoją pracę na ulicy, kiedy tylko chcecie.

(Nawet bez potrzeby widzenia reakcji ludzi na Wasze dzieło, jeśli tego nie chcecie)

Swoboda i wolność polega po prostu na umieszczaniu swojej pracy na ulicy, bez potrzeby autoryzacji i akceptacji tego przez inne osoby.

6. Pomalowane ulice, to kolorowy świat, a to radośniejsze życie! – Street art

Sztuka na ulicy sprawia, że ludzie są szczęśliwsi. Dzięki temu ich dzień, dojazdy do pracy, czy szkoły stają się bardziej interesujące. Dodaje to charakteru ulicom, które w przeciwnym wypadku pozostałyby szare i nudne.

Sztuka przypomina ludziom, by czuli się żywi oraz bardziej ludzcy. Sztuka budzi, inspiruje, motywuje, a czasem zmusza do refleksji!

Street art przejmuje „normalność, sprawiając, że staje się tysiąc razy bardziej interesująca.

colorful-street-art
street-art-michael-jackson
Palmitas
street-art
street-art-morocco

7. Skrzyżowanie pomiędzy galerią i ulicą – Street art

W miarę jak street art staje się coraz bardziej akceptowany przez ogół, niektóre współczesne galerie otworzyły swoje wrota dla zaangażowanych artystów. Tak więc nie tylko na ulicach można zobaczyć prace miejskich artystów, ale również udać się do galerii, by podziwiać ich dzieła, które pomimo miejsca w jakim się znajdują, wciąż zachowują swój uliczny charakter.

Można się zastanowić, czy to wciąż street art, jeśli znajduje się w takim miejscu? Czy przypadkiem nie jest to sprzeczne z definicją street artu? Z pewnością znajdą się zwolennicy takiego nastawienia.

pobel-street-art

Jakkolwiek uważacie Wy, ja sądzę, że to dobrze, że ludzie zaczynają akceptować fakt, że istnieją kreatywni i utalentowani ludzie, którym przypina się etykietkę artystów, a nie wandalów. No i, że ich prace są uznane za sztukę, dzięki temu ludzie stają się bardziej otwarci na tę formę wyrażania siebie.

8. Kreatywność – Street art

Street art nie ogranicza się tylko do malowania na ścianach. Chodzi głównie o interakcję w przestrzeni publicznej. Twórców ogranicza tylko własna wyobraźnia.

kreatywny street art
kreatywny street art
kreatywny street art

Newsletter FLAVAH

Jeśli chcesz, aby wpisy o hip-hopie i nie tylko pojawiały się częściej, zapisz się do newslettera(nie zaspamuje Twojej skrzynki) lub polub social media FLAVAH (FB najbardziej aktywny)! To zawsze dodaje motywacji ;))

Please wait...

Dzięki za zapisanie się!