Co to jest beatbox? Human beatbox, a hip-hop.

co to jest beatbox?

Definicja beatboxu może brzmieć następująco. Beatbox to muzyczna ekspresja ciała poprzez innowacje dzięków i tworzenie muzyki za pomocą używania wyłącznie ust, gardła i nosa.

Beatbox jest szybko rozwijającą się formą sztuki, która wykracza poza powielanie perkusji i efektów dźwiękowych. Jest to pierwotna forma ludzkiej sztuki, która wykorzystuje cały aparat mowy jako wszechstronny instrument. Ekspresja muzyczna poprzez ciało jest podstawą ludzkiej komunikacji, czyniąc beatboxowanie najbardziej organiczną formą sztuki.

Beatbox, a Hip-Hop…

Beatbox przez wielu uważany jest za piąty element hip-hopu. Sam zresztą niegdyś tak myślałem przez długi okres czasu. Nic dziwnego skoro beatbox ma swoje korzenie w kulturze hip-hop.

Beatboxerzy często spostrzegani są przez pryzmat oldschoolowego wizerunku z lat 70, jako naśladowcy boom bapowych bitów niczym Doug E Fresh.

Doug E. Fresh – Legenda oldchoolowego beatboxu

Dopiero niedawno takie postrzeganie beatboxu zostało zakwestionowane, być może ze względu na pojawienie się Pentatonixa, KRNFX, lub innych tego typu podobnych perełek.

Chociaż beatbox narodził się w połączeniu z ruchem hip-hopowym, to poprzez swoją ewolucję można powiedzieć, że nie jest już stricte hip-hopowym nurtem. Oczywiście to też indywidualna kwestia danego beatboxera, czy chce się utożsamiać z hip-hopem, czy raczej iść z głównym nurtem beatboxu.

Podobna sytuacja jest w rapie – mało niuskulowych raperów ma pojęcie czym tak naprawdę jest hip-hop, przez co nie składają mu swego rodzaju „hołdu” w swoich numerach, a czasami nawet wręcz szkodzą pogardliwym nastawieniem do truskulowców, lecz to temat na osobny artykuł.

Beatbox – szybka lekcja historii

Beatbox powstał jakoś w połowie lat 70-tych, w tym samym czasie, gdy wynaleziono elektroniczne pudełka beatowe. Doug E Fresh, Biz Markie i Buffy byli prekursorami, którzy spopularyzowali beatboxowe dźwięki. To dzięki ich nagraniom beatbox pojawił się na topie, w tym samym czasie, gdy hip-hop zaczął rozkwitać.

Queen Latifah (jedna z pierwszych kobiet w muzyce hip-hopowej) rozpoczęła swoją karierę jako beatboxerka dla dziewczęcej grupy Ladies Fresh i Will Smithem pod nazwą Fresh Prince. Wkrótce wstrząsnęli swoją grupą na scenie z Dj Jazzy Jeffem i rewolucyjnym Ready-Rock-C.

Wkrótce każdy MC koncertował z beatboxerem, jako swego rodzaju support, ale i z tego względu beatbox stracił poniekąd na swojej unikalnej wartości, bo stał się na tyle powszechny, że nie był już niczym wyjątkowym przez to, że ludzie się do niego przyzwyczaili. Innymi słowy po prostu się przejadł.

Beatbox osobną kulturą…

Wkrótce po tym, gdy beatbox opuścił media głównego nurtu, zaczął pielęgnować swoją własną kulturę. Przez głębokie korzenie w hip-hopie, beatboxerzy zaczęli się battlować w Nowym Yorku. Wczesne bitwy były bardzo podobne do tych rapowych, gdzie zwycięzca zdobywał swoje terytorium i szacunek.

Jednak takie wpływowe postacie jak np. Kid Lucky, w Nowym Yorku zaczęli tworzyć jam’y, które były miejscami dzielenia się dźwiękami i prezentowania swojej interpretacji tej formy sztuki. Wtedy społeczność beatboxerów zaczęła się kształtować i tworzyć swój własny nurt.

Wiele osób zaczyna się interesować beatboxem bez jakiegokolwiek pociągu do hip-hopu. Po prostu inspiruje ich używanie własnego aparatu mowy, jako instrumentu i myślę, że jest to jak najbardziej w porządku. Zauważmy, że beatboxowe covery nie dotyczą tylko rapowych numerów, a znajdą się choćby np. najpopularniejsze hity popowe, czy rnb.

Podsumowanie

Trudno mi jednogłośnie określić, czy beatbox to w dalszym ciągu hip-hop. Na pewno nie możemy zaprzeczyć, że swoje korzenie ma w hip-hopowej kulturze. Myślę, że jest to kwestia indywidualna, dla danej osoby, która zajmuje się beatboxem, czy odcina się od korzeni, czy chce propagować hip-hop. A ze względu na swoje korzenie, mogę zapewnić, że wątek beatboxu jeszcze się pojawi na blogu.

A Wy jak uważacie? Czy beatbox to w dalszym ciągu hip-hop, czy jest już na tyle osobnym tworem, że nie należy tych pojęć ze sobą scalać?

Newsletter FLAVAH

Jeśli chcesz, aby wpisy o hip-hopie i nie tylko pojawiały się częściej, zapisz się do newslettera(nie zaspamuje Twojej skrzynki) lub polub social media FLAVAH (FB najbardziej aktywny)! To zawsze dodaje motywacji ;))

Please wait...

Dzięki za zapisanie się!