Co to jest breakdance / breaking / b-boying?

Co to jest breakdance / breaking / b-boying?

Co to jest breakdance / breaking / b-boying? Dzisiaj umówimy krótką definicję, oraz wyjaśnimy znaczenia tych terminów.

Breakdance / Breaking / B-boying

Nazwa breakdance została nadana przez media głównego nurtu. Jest to powód, dla którego jakaś część b-boyów nie przepada za używaniem tego terminu(„taniec połamaniec”). Pierwotna nazwa dla breakdance’u to breaking lub bboying (break-boying). „Bboy” jest skrótem dla break boy i analogicznie „bgirl” jest skrótem dla break girl.

Bboying powstał w latach 70-tych i pochodzi z Nowego Yorku. Był kamieniem węgielnym dla oryginalnej kultury hip-hop. W latach 80-tych media zainteresowały się takimi filmami jak Beat Street i Wildstyle, co spowodowało, że te zjawisko rozprzestrzeniło się na cały świat, nieustannie się rozwijając o nowe ruchy, ze względu na swój uniwersalny charakter.

To właśnie dzięki bboyingu, hip-hop, a w tym również rap stał się tak bardzo popularny.

DJ Kool Herc, który jest założycielem, legendą i ojcem hip-hopu, jako pierwszy zaczął nazywać tancerzy b-boys i b-girls.

Co to jest breakdance / breaking / b-boying?

B-boying to jeden z czterech elementów hip-hopu. Jest to taniec, który towarzyszy muzyce hip-hop, muzyce funkowej, break beatom i pewnej nowoczesnej muzyce z właściwym rytmem do tego rodzaju tańca.

Breakdance jest tańcem improwizowanym, a oryginalność jest niezwykle istotna. Nie należy tego mylić z tym, że na poczekaniu tancerze wymyślają nowe kroki. Taniec ten ma ustalone słownictwo ruchów i kroków, które rozwinęły się od lat 70-tych. Nawet najbardziej oryginalni tancerze pokazują zrozumienie dla kroków i estetyki, którymi się bawią.

Ruchy w breakingu możemy podzielić na kilka podstawowych elementów:

– Toprock

toprock

Swego rodzaju „rozgrzewka” taneczna każdego breakera przed bardziej akrobatycznymi manewrami. Odnosi się do ruchów nóg, wykonywanych z pozycji stojącej. Polega na połączeniu koordynacji, elastyczności, rytmu oraz stylu.

– Power moves

Figury rotacyjne. Jeśli myślimy o breakingu, to właśnie myślimy o tych ruchach. Najbardziej efektowna część tego tańca.

– Freeze

Jak sama nazwa wskazuję, jest to „zamrożenie”, oznacza to zatrzymanie się na chwilę w jednej pozycji, jakby tancerz zastygł w miejscu.

– Drop (Go Downs)

drop moves

Są to ruchy, które polegają na nagłych, lecz płynnych przejściach z toprocków do ruchów mocy, czy footworku.

– Footwork/downrock

footwork

Finezyjna praca nóg, wykonywana najczęściej, gdy bboy kładzie się na podłodze, używając rąk do podparcia.

Podsumowanie – Co to jest breakdance / breaking / b-boying?

  • Breakdance, breaking, b-boying to różne określenia na ten sam hip-hopowy taniec.
  • Mianem b-boys, lub b-girls określa się osoby wykonujący ten taniec
  • Breaking powstał w latach 70-tysch, w Nowym Yorku, a w następnej dekadzie zdobył popularność na całym świecie.
  • Przez breaking wszystkie inne elementy hip-hopu dostały szanse, aby wejść w media głównego nurtu. Najbardziej na tym skorzystał rap, który dziś już niestety nie pamięta o swoich korzeniach.
  • Jedne z podstawowych ruchów tego tańca to: toprocki, power moves, dropy, footworki, czy freeze.

Oczywiście to wszystko, o czym tutaj piszę, to tylko „podstawy podstaw” i aby dowiedzieć się czegoś więcej zachęcam do własnego researchu, lub czekania na nowe wpisy.

Osobiście darzę b-boyów i b-girls ogromną sympatią i z tego powodu z pewnością pojawi się tutaj jeszcze niejeden artykuł na ich temat. Słyszałem opinie, że wśród nich ta kultura wciąż jest żywa. Ja niestety nie znam ich zbyt wielu, ale muszę przyznać, że tych akurat co znam, to faktycznie mocno jarają się kulturą hip-hop i dlatego wysyłam ogromne propsy oraz pozdrowienia dla wszystkich, którzy łamią się podczas niesamowitych akrobacji!

Newsletter FLAVAH

Jeśli chcesz, aby wpisy o hip-hopie i nie tylko pojawiały się częściej, zapisz się do newslettera(nie zaspamuje Twojej skrzynki) lub polub social media FLAVAH (FB najbardziej aktywny)! To zawsze dodaje motywacji ;))

Please wait...

Dzięki za zapisanie się!