Co to jest East Coast Hip-Hop/Rap? – definicja, charakterystyka, historia

East Coast Rap/Hip-Hop

Jakiś czas temu napisałem artykuł na temat West Coastu. Dziś nastała pora na to, by poszerzyć wiedzę o głównych podgatunkach rapu i dowiedzieć się co to jest East Coast Hip-Hop/Rap.

Jaka jest jego definicja, co go charakteryzuję oraz jaka jest jego historia?

Wszystkiego tego dowiecie się z poniższego artykułu!

Definicja – Co to jest East Coast Hip-Hop/Rap?

East Coast Hip-Hop/Rap – Wschodnie Wybrzeże – to bardzo wpływowy styl hip-hopu, który rozwinął się w Nowym Jorku, szczególnie na Południowym Bronxie, w latach 70tych.

Jego historia sięga początków samego hip-hopu. Artyści tacy jak Kool Dj Herc, Grand master Flash and The Furious Five i Afrika Bambaataa, a później Dun D.M.C położyli solidny fundament, na którym wyrosło tysiące raperów w następnych dziesięcioleciach.

Można powiedzieć, że East Coast jest definicją klasycznego rapu! U nas najczęściej utożsamiany z Trueschoolem.

Charakterystyka – Co to jest East Coast Hip-Hop/Rap?

W przeciwieństwie do prostego wzoru rymów, który był wykorzystywany w oldschoolowym rapie i do przeciwnego bieguna jakim jest crunk, czy dzisiaj mumble rap, east coast jest praktycznie synonimem lirycznego rapu.

Najczęściej rap ze wschodniego wybrzeża charakteryzuje się wielosylabowymi rymami, złożoną grą słów, ciągłą płynnością i skomplikowanymi metaforami.

Jeśli chodzi o brzmienie bitów, to producenci w przypadku east coastu czerpali sample głównie z muzyki jazzowej oraz soulu. Nie brak tu również mocnych i agresywnych boom bapowów(jak np. Onyx).

Producenci, o których warto tutaj wpsomnieć to m.in. RZA, Dj Premier, Pete Rock, Havoc, 9th Wonder, czy The Alchemist

Historia East Coastu – Co to jest East Coast Hip-Hop/Rap?

Zdarza się East Coast Rap określany jest rapem nowojorskim ze względu na jego pochodzenie oraz imprez rapowych organizowanych w Nowym Jorku, w latach 70tych.

Wcześni artyści, w tym m.in. Dj Kool Herc, Grandmaster Flash, Afrika Bambaataa, Sugarhill Gang, Kurtis Blow, Jam Master Jay i Run-DMC, którzy byli pionierami w swoich fachu, posuwali rozwój hip-hopu do przodu.

U zarania epoki hip-hopu, cały rap był rapem ze Wschodniego Wybrzeża. Na ten moment jednak odpuścimy sobie same początki rapu, bo ten artykuł byłby zbyt obszerny i skupmy się na czasach, gdy East Coast ewoluował ze starej szkoły.

Lata 80-te, stara, „nowa” szkoła

Melle Mel, Rakim, Chuck D i KRS-One zrewolucjonizowali hip-hop, przekształcając go w bardziej dojrzałą formę sztuki.

Wpływowy syngiel „The message” autorstwa Grandmaster Flash i Furious Five jest powszechnie uważany za pionierską moc świadomego rapu.

Nowa szkoła hip-hopu była drugą falą muzyki hip-hopowej, która powstała w latach 1983-1984. Można było w niej zauważyć drwiny, chwalenie się rapowaniem(bragga) oraz komentarze społeczno-polityczne. Wizerunek raperów prezentował twardą, chłodną, uliczną postawę, co wyraźnie kontrastowało z hip-hopowymi funkami i disco, co charakteryzowało poprzednią epokę z imprezowych rymowanek.

Nowo szkolni artyści tworzyli krótsze piosenki, które mogły łatwiej zyskać uwagę radia i produkowali spójniejsze albumy.

The Golden Age – Złota wiek

Złoty wiek hip-hopu to nazwa nadana okresowi okresowi, który był produkowany od połowy lat 80-tych do wczesnych lat 90-tych.

Charakteryzował się różnorodnością, jakością i innowacyjnością. W muzyce występował silny wpływ jazzu.

Z tą erą hip-hopu najczęściej kojarzeni są tacy artyści i ekipy jak Public Enemy, Boogi Down Productions, Eric B. & Rakim, De La Soul, A Tribe Called Quest, Gang Starr i wielu innych.

Każdy nowy singiel wymyślał ten gatunek na nowo.

Co prawda West Coast w tym czasie był najpopularniejszym gatunkiem rapu, to jednak East Coast w dalszym ciągu był integralną częścią przemysłu muzycznego. W tym okresie wielu raperów z Nowego Jorku powstających z undergroundowej sceny zaczęło wydawać godne uwagi albumy, które dziś są już klasykami.

Chodzi przede wszystkim o lata 90-te, gdzie zaczęli przodować Nas, Notorious B.I.G, Wu Tang Clan, Mobb Deep czy Jay-Z oraz wielu innych.

Lata 90-te – Renesans East Coastu

Na początku lat 90-tych, East Coast był zdominowany przez m.in. Native Tongues, De La Soul, A Tribe Called Quest, The Jungle Brothers. Chociaż pierwotnie mocno nawiązywały do pozytywnych aspektów życia, co charakteryzowało poprzednią epokę, wkrótce wkradł się „mroczniejszy” materiał.

Raperzy tacy jak Masta Ace, Brand Nubian, czy Public Enemy mieli bardziej bojową pozę, zarówno pod względem brzmienia jak sposobu rapowania.

Debiutancki album Nas’a „Illmatic” został uznany za jeden z najważniejszych punktów East Coastu.

Wu-Tang Clan, Lost Boyz i Mobb Deep stali się filarami hardcorowej sceny, zyskując szerokie uznanie słuchaczy, dzięki swym przełomowym albumom.

Biggie Smalls stał się centralną postacią East Coastu. Jego przeboje i awans do mainstreamu zwróciły uwagę na wschodnią scenę, w czasach, gdy dominował West Coast.

Nie sposób tu napisać o wszystkich ikonach wschodniej sceny, bo jest ich po prostu mnóstwo.

East Coast aktualnie – Co to jest East Coast Hip-Hop/Rap?

Choć aktualnie scenę rapową dominuję trap oraz wszystkie odmiany mu podobne, możemy znaleźć raperów charakterystycznych dla East Coastu.

Joey Bada$$, Nino Bless, Skyzoo, Joel Orttiz, Pro Era, nowy Gang starr, wszystko co wychodzi spod ręki Apollo Browna, 2nd Generation Wu, Homeboy Sandman, Action Bronson, Skyzoo, Reks, J.Cole. No i oczywiście wielu starych wyjadaczy, którzy wciąż podejmują się robienia rapu, w swoim starym, nowojorskim stylu.

A Wy kogo byście dodali do tej listy?

Podsumowanie – Co to jest East Coast Hip-Hop/Rap?

  • East Coast Rap to rap wywodzący się z obszarów Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Nazywany również rapem nowojorskim.
  • Charakterystyczne dla East Coastu są soulowe i jazzowe bity oraz agresywny boombap. Natomiast jeśli mowa o rapie, to przede wszystkim liczą się tu złożone rymy oraz metafory.
  • Historia East Coastu sięga samych początków hip-hopu.
  • Złoty wiek hip-hopu to czasy mniej więcej ’83-’95. Okres ten charakteryzowała ogromna różnorodność prezentowanych utwórów przez raperów.
  • East Coast dzisiaj wciąż ma się dobrze i każdy fan tego gatunku, znudzony klasykami, z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Newsletter FLAVAH

Jeśli chcesz, aby wpisy o hip-hopie i nie tylko pojawiały się częściej, zapisz się do newslettera(nie zaspamuje Twojej skrzynki) lub polub social media FLAVAH (FB najbardziej aktywny)! To zawsze dodaje motywacji ;))

Please wait...

Dzięki za zapisanie się!