Co to jest West Coast Hip-Hop/Rap? – definicja, charakterystyka, historia

co-to-jest-west-coast

Muzyka hip-hopowa, a w szczególności ta w amerykańskim wydaniu ma naprawdę sporo podgatunków. W swoim czasie do jednych z najpopularniejszych zaliczały się style rapu z Zachodniego Wybrzeża. Czym jest West Coast Rap oraz czym się charakteryzuję? Jaka jest jego historia? Jeśli chcecie się dowiedzieć zachęcam to dalszego czytania!

Definicja – Co to jest West Coast Hip-Hop/Rap?

West Coast Hip-Hop/Rap – Zachodnie wybrzeże – Jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do raperów wywodzących się z Zachodniego Wybrzeża USA. Największą popularność zdobył w latach 90-tych. Chociaż nie ma jednego określenia definiującego zachodnie brzmienie, rozwinęło się wiele różnych stylów z tego obszaru.

Charakterystyka – Co to jest West Coast Hip-Hop/Rap?

West Coast, szczególnie w latach 90-tych, charakteryzował się G-Funkowym stylem produkcji, opracowanym przez Dr. Dre.

Rapowanie natomiast było bardziej wyluzowane, gdzie raperzy promowali hedonistyczne nastawienie do życia(np. Snoop Dogg), oraz nastawienie bardziej agresywne, gdzie dominowało bandyckie podejście do życia(np. N.W.A).

Rap z zachodniego wybrzeża podkreślał gangsterski styl jak i tryb życia. Zresztą jest poniekąd synonimem Gangsta Rapu. Kto grał w GTA San Andreas, ten wie o czym mowa, bo cała ta gra przesiąknięta jest West Coast’owym klimatem.

Producenci beatów bazowali raczej na funkowych samplach, nadając dzięki temu bardziej muzyczne brzmienie rapu. A następnie zaczęli odtwarzać swoje próbki za pomocą syntezatorów, zostawiając przy tym East Coast w pewnym sensie w tyle, jeśli mówimy o progresie w muzyce. Dzięki elektrycznym brzmieniom scena ta zyskała na świeżości.

Historia West Coastu – Co to jest West Coast Hip-Hop/Rap?

Wczesne lata

Z początku rap z Zachodniego Wybrzeża miał niewiele wspólnego z kulturą gangsterską. Agresywny i brutalny Gangsta Rap, który poznaliśmy, nie urodził się na samym początku sceny rapowej na Zachodnim Wybrzeżu.

Początkowo(gdzieś do połowy lat 80-tych) scena starała się przeważnie naśladować rap z Wschodniego Wybrzeża.

Zamieszki w Watts

Można rzec, że West Coast Rap, jako bardziej osobny twór wywodzi się z zamieszek z 1965 roku, w mieście Watts. Watts to miasto, w którym mieszkała głównie społeczność Afroamerykanów. W latach 60-tych było to miasto pełne rozmaitych problemów, m. in. skrajna bieda, bezrobocie, czy nękania policji na tle rasistowskim, gdzie zresztą temat policji, szczególnie w West Coast Rapie jest dość powszechny. Wiecie już dlaczego.

Zamieszki w Watts
Efekt zamieszek w Watts

W 1965r., przez całą tą sytuację, w mieście wybuchły sześciodniowe zamieszki. Wybuch zamieszek był obywatelskim buntem, który rozpoczął się po zatrzymaniu kierowcy przez policje za lekkomyślną jazdę, a ostatecznie skończyło się na śmierci trzydziestu osób, tysiącem osób rannych i około trzech tysięcy osób aresztowanych.

W 1967 roku z powodu zamieszek powstał warsztat Watts Writers Workshop. To organizacja, która miała dać mieszkańcom Watts pokojową metodę wyrażania wściekłości i buntu przeciwko skorumpowanej policji i rasistowskiemu systemowi.

The Watts Prophet, to najbardziej znana grupa w tej organizacji. Składali się z czterech poetów i muzyków. Zaczęli łączyć swoje doświadczenia z poezja mówioną, jazzem i wytwórnią Motown, by stworzyć nową formę muzyki. Mówione słowo pod podkłady muzyczne położyło podwaliny dla Zachodniego Wybrzeża.

Początek West Coastu

Scena hip-hopowa na Zachodnim Wybrzeżu rozpoczęła się w 1978 roku wraz z założeniem Uncle Jamm’s Army(pierwotnie znana jako Unique Dreams Entertainment), grupy zrzeszającej przede wszystkim Dj’ów i promotorów tańca.

Początkowo grupa grała funky disco, ale gdy Sugarhill Records zaczęło wydawać świetne rapowe i funkowe hity, rap w końcu dotarł do zachodniego wybrzeża.

W 1980 roku stali się najlepszymi organizatorami imprez w Los Angeles, a w roku 1984 wydali swój pierwszy singiel Dial-a-Freak i w tym samym roku Egypitan Lover wydał album On the Nile, z najczęściej słuchanym singlem w tamtym czasie „Egypt Egypt”.

Alonzo William(członek ww. grupy), utworzył własną grupę elektro-hopową o nazwie World Class Wreckin’ Cru, w skład której wchodzili przyszli członkowie N.W.A! Oprócz tego William założył Kru-Cut Records oraz stworzył studio nagraniowe na zapleczu swojego nocnego klubu, który był miejscem, gdzie lokalny diler Eazy-E wraz ze swoim przyszłym managerem Jerry Heller’em doszli do wspólnego wniosku o założenie Ruthless Records.

W tym miejscu również spotkali się Dr. Dre i Dj Yella z grupą CIA, do której zaliczał się Ice Cube.

Nie można zapomnieć, że w tym okresie jednym z największym czynników w rozprzestrzenianiu się hip-hopu na Zachodnim Wybrzeżu była stacja radiowa 1580 KDAY, której dyrektorem był Dj Greg „Mack Attack” Mack. Dr. Dre i DJ Yella Boy byli za to pierwszymi DJ’ami na tej stacji.

N.W.A. (Niggaz Wit Attitudez)

Jak nie trudno się domyślić niebawem powstała grupa N.W.A., która odegrała ogromną rolę w popularyzacji West Coastu.

Brzmienie N.W.A. było podobnego do nowojorskiego Public Enemy, z bitami opartymi na funkowych samplach i ostrą, gniewną retoryką.

Swego czasu grupa była mocno krytykowana za swoje teksty, które zawierały liczne odniesienia do narkotyków, broni, seksu i przemocy. W odpowiedzi od nich można było usłyszeć, że po prostu opisują realia życia na przedmieściach Compton.

W każdym razie krytyka nie stanęła na drodze ku temu, aby zdobyli niesamowitą popularność i zasłużone miejsce w historii rapu.

2pac

Kolejną osobą, która wpłynęła na spopularyzowanie West Coastu jest nie kto inny jak Tupac Shakur. Myślę, że jego osoby nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to raper, który skradł chyba najwięcej serc swoim świadomie społecznym i gangsterskim rapem.

Sukces Shakura pomógł wielu innym rapowym grupom, takim jak m.in. Boogie Down Production, Public Enemy, czy Grandmaster Flash, dzięki temu, że stał się jednym z pierwszych znaczących społecznie raperów.

Snoop Dogg, E-40, The Game i inni…

Kolejnymi reprezentantami Zachodniego Wybrzeża, którzy wzbili się na szczyty byli m.in. E-40, The Game, a przed nimi Snoop Dogg ze swoim G-Funkiem, który znalazł mnóstwo fanów i naśladowców.

Scena Zachodniego Wybrzeża rozwijała się prężnie ze swoim funkowo-elektrycznym brzmieniem. Właśnie w taki sposób Gangsta Rap stał się popularny w całych Stanach Zjednoczonych, a następnie na całym świecie.

Koniec sielanki.

Pozycja West Coastu zaczęła się zmieniać pod koniec 1990 i 2000r. Choć rap gangsterki dalej był popularny na Zachodnim Wybrzeżu, jego brzmienie zostało bardziej przeznaczone do nocnych klubów.

Głównym punktem zwrotnym było zabójstwo 2Paca. Po jego śmierci i uwięzieniu Suge’a Knight, wytwórnia Death Row Records – niegdyś dom dla większości raperów z West Coast – popadł w zapomnienie.

Śmierć Notoriousa BIG, ze wschodniego wybrzeża, zakończyła konflikt, który zawładnął hip-hopem w latach 90-tych.

Scena powoli zaczynała znikać, a fani rapu coraz bardziej się zbliżali do Wschodniego Wybrzeża, gdzie pojawiali się nowi artyści tacy jak 50 Cent, czy pionierzy z lat 90-tych, Wu-Tang Clan, czy NAS.

A ponadto rap z południa dotarł do mainstreamu z początkiem roku 2000 i scena ta stała się popularna wraz z gatunkiem rapu zwanym Crunkiem.

West Coast – aktualnie

Dzisiaj granice pomiędzy różnymi stylami są mocno rozmyte i dane obszary nie są już tak charakterystyczne dla swych typowych podgatunków rapu jak kiedyś, ale z pewnością do nowoczesnego West Coastu możemy zaliczyć m.in. Kendrick’a Lammar, czy Dj Mustard’a, którego bity są mocno charakterystyczne dla West Coastu.

Popularne grupy, raperzy i producenci reprezentujący West Coast

Poniżej przedstawiam listę popularnych grup, raperów czy producentów, którzy reprezentują West Coast

 • N.W.A
 • 2pac
 • Snoop Dogg
 • Ice Cube
 • Cypress Hill
 • The Game
 • E-40
 • Coolio
 • DJ Mustard
 • Dr. Dre
 • Nate Dogg
 • Ice-T
 • YG
 • Jay Rock
 • Westside Connection
 • Ab-Soul
 • i wiele, wiele innych…

Wschodnie Wybrzeże w stylu West Coastu.

Na same zakończenie wrzucam ciekawy i w miarę nowy numer reprezentantów ze Wschodniego Wybrzeża(OCZYWIŚCIE NIE LICZĄC SNOOPA), który jest zrobiony typowo w stylistyce West Coastu. Teledysk to chyba jakiś fan made, ale lepsze to niż nic.

Podsumowanie – Co to jest West Coast Hip-Hop/Rap?

 • West Coast Rap to Rap wywodzący się z obszarów Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych
 • Charakterystyczne dla West Coastu są funkowe bity, elektryczne brzmienia, luźne nawijki, jak i również agresywne dotykające problemów czarnego społeczeństwa.
 • Podwalinami dla Zachodniej sceny były zamieszki w mieście Watts oraz grupa, która się z niej wywodzi – The Watts Prophet.
 • Uncle Jamm’s Army – hip-hopowa grupa, która dała początek zachodniej scenie
 • N.W.A. sprawili, że typowy West Coast stał się taki popularny, oraz przetarli szlaki dla reszty raperów ze Zachodniego Wybrzeża
 • Po Śmierci 2paca i Biggiego Zachodni Rap spadł z piedestału
 • Granice pomiędzy stylami rapów dzisiaj mocno się zatarły, ale pomimo tego w dalszym ciągu pojawiają się raperzy reprezentujący w większym lub mniejszym stopniu charakterystyczny styl, który w 90-tych był na wyżynach popularności.

Newsletter FLAVAH

Jeśli chcesz, aby wpisy o hip-hopie i nie tylko pojawiały się częściej, zapisz się do newslettera(nie zaspamuje Twojej skrzynki) lub polub social media FLAVAH (FB najbardziej aktywny)! To zawsze dodaje motywacji ;))

Please wait...

Dzięki za zapisanie się!