Dlaczego hip-hop kojarzony jest z marihuaną?

Dlaczego hip-hop kojarzy się z marihuaną?

Dzisiaj temat podrzucony przez jedną z czytelniczek bloga. Dlaczego hip-hop kojarzony jest z marihuaną, lub dlaczego ludzie niezwiązani z nim tak go kojarzą?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, a w zasadzie są dwie odpowiedzi ze sobą w jakimś stopniu połączone – ponieważ ludzie patrzą na hip-hop zbyt powierzchownie, oraz dlatego, że marihuana w zasadzie od samego początku w mniejszym, lub większym stopniu była promowana przez raperów za oceanem, czy u nas w Polsce.

Spróbujmy to rozwinąć.

Stereotyp… hip-hop = marihuana – dlaczego hip-hop kojarzony jest z marihuaną?

Ludzie mają w naturze to, że generalizują i przypinają etykietki. Jest to całkiem ludzki mechanizm.

W momencie, gdy ktoś do mnie powie „death metal”, ja przed oczami mam długowłosych typów z białym makijażem na japie, z gitarami, którzy drą kapcia, a obok nich znajdują się płonące koty w oponach, wszędzie pentagramy i znaki typu „666”. To dlatego, że nie mam pojęcia o metalu, czym jest, jaka idea za tym idzie, a taki wizerunek poniekąd podsunęły mi media, memy, powierzchowne spojrzenie na te zjawisko i wymieniać mógłbym tak bez końca.

To samo dzieje się z hip-hopem. Hip-hop kojarzy się często z niezbyt ogarniętymi, łysymi ziomkami spod bloku, z wyrokami, pierdoleniem policji, no i tytułową marihuaną.

Dodatkowo ludzie, którzy są utożsamiani przez ogół z hip-hopem, często zresztą niesłusznie, gdyż np. słuchają tylko rapu, ubierają się w street wearowe marki, nie mając pojęcia o kulturze no i oczywiście palą jazz, kreując taki wizerunek. „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” i tu wchodzi już generalizacja na przyszłe, napotkane osoby, jak i całe te zjawisko.

Pomijając już w ogóle, że ludzie hip-hop kojarzą tylko i wyłącznie z rapem, zapominając o reszcie elementów, dzięki którym tak naprawdę rap zaczął być popularny. Wydaje mi się, że mało który młodociany raper zdaje sobie z tego sprawę.

Jeśli ludzi to nie interesuję, biorą to co im podsuną i uważają za swoje. Takie nasze leniwe podejście.

Z hip-hopu do popkultury – dlaczego hip-hop kojarzony jest z marihuaną?

Snoop Dog, Dr. Dre, the Notorious BIG, Bone Thugs-N-Harmony, Cypress Hill, Wiz Khalifa, 50 Cent, OutKast, Redman, Kanye West, Nas, the Fugees, oraz Jay Z, to tylko mała garstka, która rapowała o marihuanie.

Afroman jest prawdopodobnie najbardziej znany dzięki dwóm swoim utworom o ganji: „Because i got high” oraz remix tego utworu.

Wcześniej już wymieniony Redman wraz z Method Manem nakręcili, myślę chyba każdemu dobrze znany film „How High„.

Takich przykładów można by mnożyć na pęczki. Takie działania spowodowały, że marihuana stała się częścią popkultury, a fakt, że to stało się dzięki raperom sprawia, że jest mocno kojarzona z tym środowiskiem.

Ciekawostką jest natomiast to, że na początku historii rapu(lata 80-te) brakowało numerów o marihuanie. Przykładem mogą służyć tu: Run-D.M.C. Tougher Than Leather, EPMD’s Strictly Business, Public Enemy It Takes a Nation of Millions to Hold Us Back, Eric B. & Rakim Follow the Leader

Niektóre składy miały wręcz antynarkotykowe teksty. Było to głównie spowodowane epidemią cracku, który w tamtych latach zbierał żniwa i wiele młodych osób odbierało sobie życie kosztem nałogu.

Dr. Dre
“I still express, yo I don’t smoke weed or sess
‘cause it’s not known to give a brother brain damage
and brain damage on the mic don’t manage nothing.”

Oczywiście Dr. Dre za „kilka lat” troszkę zmieni zdanie na ten temat 😉

W każdym razie, był to świat, w którym dopuszczenie zażywania narkotyków dla rekreacji było raczej niewielkie, z paroma małymi wyjątkami, które później przerodziły się już w swego rodzaju standard. Chyba przełomowym momentem była okładka raperów z Zachodniego WybrzeżaCypress Hill, na której znalazła się czaszka ozdobiona liściem marihuany. To oczywiście niejedyny akcent, bo w ich twórczości można było znaleźć mnóstwo niewzruszonych odniesień do palenia, które podchwyciła reszta sceny wraz z właśnie Dr. Dre, który rok później wydał album Chronic.

„Nie namawiam, lecz powtarzam w kółko…” – dlaczego hip-hop kojarzony jest z marihuaną?

Spójrzmy teraz na nasze polskie podwórko.

Weźmy za przykład jeden z pierwszych warszawskich składów – Molestę, no i może jeden z pierwszych na Śląsku – Kaliber 44. Na swych pierwszych albumach już znajdują się piosenki o paleniu. Molesta Wolę się nastukać oraz Kaliber 44Do boju Zakon Marii, także trudno o to, by nie być kojarzony z taką tematyką, jeśli od samych korzeni jest ona obecna w tekstach.

Trend ten oczywiście jest kontynuowany do teraz.

Hemp Gru – już sama nazwa odnosi się do konopi.

O.S.T.R. poświęcił bardzo wiele wersów nt. ganji i chyba każdy wie ile go to tak naprawdę kosztowało. Po numerze „Spowiedź” raczej już nie usłyszymy więcej od niego w tym temacie.

To tak jak w przypadku U.S.A, wymieniać przykładów można beż końca. Raperzy po prostu umiłowali sobie tę używkę i duża część z nich ma chociaż jedno odniesienie w tekście do marihuany. Jedni mniej, drudzy bardziej umiejętnie

Smarki Smark
Bo tęsknię za tobą, mów mi Peter Parker
Pamiętaj, że wrócę, ogarnę życie najpierw

Podsumowanie – Dlaczego hip-hop kojarzony jest z marihuaną?

Podsumowując i odpowiadając na pytanie: dlaczego hip-hop kojarzony jest z marihuaną? – Właściwie mógłbym skopiować drugi akapit z tego artykułu ;).

Jest to kwestia stereotypu, jaki hip-hopowcy sami zresztą sobie wytworzyli. Ktoś kto nie ma pojęcia o kulturze hip-hop będzie patrzył na nas przez pryzmat marihuany, czy ludzi bez ambicji spod bloków.

Co gorsze obawiam się, że niebawem marihuana zamieni się miejscami z kodeiną i innymi używkami, o których nie miałbym pojęcia, gdyby nie nowa fala rapu.

Zgadzacie się ze mną w kwestii odpowiedzi na to pytanie? Może macie jakieś swoje spostrzeżenia? Śmiało, podzielcie się tym w komentarzu!

Newsletter FLAVAH

Jeśli chcesz, aby wpisy o hip-hopie i nie tylko pojawiały się częściej, zapisz się do newslettera(nie zaspamuje Twojej skrzynki) lub polub social media FLAVAH (FB najbardziej aktywny)! To zawsze dodaje motywacji ;))

Please wait...

Dzięki za zapisanie się!