Geneza i znaczenie słowa HIP-HOP

Geneza i znaczenie słowa hip-hop

Mimo tego, że sposób na życie jakim jest hip-hop, powstał dawno temu, w różnych częściach Ameryki Północnej, to jego prawdziwym miejscem narodzin jest Południowy Bronx – czarne miasto Nowego Jorku, jedna z jego najuboższych dzielnic. Na samym początku słowo „hip-hop” jeszcze nie istniało. Powstało dopiero kilka lat później, gdy ta kultura dorosła
i potrzebowała jakiegoś ogólnego tytułu.

Jaka jest zatem geneza i znaczenie słowa Hip-Hop?

Miejska legenda głosi… – Geneza i znaczenie słowa HIP-HOP

Miejska legenda głosi, że Keef Cowboy, członek ekipy Grandmaster Flash and the Furious Five dokuczał swojemu przyjacielowi, który zapisał się na służbę do armii U.S. Robił to w taki sposób, że naśladował rytmikę marszową żołnierzy poprzez śpiewanie słów „hip hop hip hop…”

Następnie użył tego terminu podczas swojego występu scenicznego i podchwycili to muzycy disco. Było to przez nich wykorzystywane w raczej obraźliwy sposób, aby zidentyfikować nowy rodzaj muzyki wykonywanej przez MC’s i DJ’ów. Niedługo ten negatywny wydźwięk osłabł, a nazwa się po prostu przyjęła i pozostała bez zmian.

Termin wymyślony przez Cowboya, zaczęli kopiować inni artyści; dla przykładu, rytmiczne „hip hop” rozpoczyna kawałek „Rapper’s Delight” od The Sugarhill Gang.

Afrika Bambaataa jest uznawany za pierwszą osobę, która dzięki temu określeniu opisywała całą subkulturę, do której należy należy m.in. muzyka hip-hopowa, czy graffiti.

Definicja terminu hip-hop – Geneza i znaczenie słowa HIP-HOP

Skoro wiemy już skąd się wzięło słowo hip-hop, pora przybliżyć jego znaczenie.

Aby zrozumieć, co tak naprawdę oznacza musimy przełamać te słowo na pół. Hip-hop to kombinacja dwóch slangowych terminów. Hip, oznacza tyle co „wiedzę o danym temacie; bycie wtajemniczonym w niecodzienną wiedzę„. Na nasz język myślę, że można to przełożyć w ten sposób, że wiadomo „co jest pięć„, gdy reszta nie do końca ogarnia. A W największym uproszczeniu oznacza po prostu wiedzę. Słowo Hop, oznaczy tyle, co ruch, od słowa hopping, czyli najprościej ujmując od podskakiwania, które zresztą często jest reprezentowane przez wykonawców hip-hopu.

W momencie, gdy połączymy te słowa, wychodzi nam coś na wzór inteligentnego ruchu, świadomego stawiania kroków, świadomego działania – wiesz dokąd idziesz, wiesz po co się poruszasz oraz jaki cel jest cel Twoich działań.

Podjąłem pierwszą próbę spolszczenia filmu w moim życiu, a że nie jestem jakimś ekspertem z języka angielskiego, to w razie czego, proszę wybaczcie mi wszelkie błędy zawarte w tłumaczeniu. Poniżej zamieszczam film, na którym KRS ONE tłumaczy, co oznacza termin hip-hop.

Podsumowanie –
Geneza i znaczenie słowa HIP-HOP

  • Termin hip-hop został wymyślony pewien okres po tym, gdy ta kultura zaczęła już kiełkować.
  • Keef Cowboy jest uważany za osobę, która zapoczątkowała i wymyśliła słowo „hip-hop”
  • Zanim ta nazwa się przyjęła, była używana w sposób wyśmiewający i szydzący przez artystów disco
  • Afrika Bambaataa to pierwszą osoba, która użyła terminu hip-hop jako kilkuelementowej kultury, którą określamy tym mianem do dnia dzisiejszego.
  • Słowo „Hip” oznacza wiedzę/świadomość, a słowo „Hop” oznacza ruch.

Jeśli chcecie więcej tego typu artykułów wbijcie na mój FB i zalajkujcie, lub subskrybujcie tego bloga, bym wiedział, że takie treści Was interesują, zawsze jest to dla mnie porcja motywacji do dalszego pisania, a Wy będziecie mieć pewność, że nic Was nie ominie!

Newsletter FLAVAH

Jeśli chcesz, aby wpisy o hip-hopie i nie tylko pojawiały się częściej, zapisz się do newslettera(nie zaspamuje Twojej skrzynki) lub polub social media FLAVAH (FB najbardziej aktywny)! To zawsze dodaje motywacji ;))

Please wait...

Dzięki za zapisanie się!