Historia szerokich spodni – skąd się wzięły baggy jeans’y?

historia-szerokich-spodni

Można powiedzieć, że szerokie spodnie, czy inaczej baggy jeansy, już przeszły do lamusa, bo coraz rzadziej spotyka się osoby w szerokich gaciach, nawet wśród raperów. To pomimo tego, wciąż ta moda jest owiana tajemnicą, lub mitami na jej temat, które są propagowane przez m.in. jakieś memy na portalach społecznościowych. Postanowiłem troszkę rozjaśnić ten temat. Jaka jest zatem historia szerokich spodni?

Mit za mitem goni mit – Historia szerokich spodni.

Najpopularniejszym mitem jaki powstał jest to, że szerokie spodnie były związane z homoseksualizmem, w systemach więziennych. Osoba mające opuszczone spodnie, miała okazywać dostępność i ochotę na penetracje seksualną dla innych więźniów. Wbrew wszystkim przeciwnikom baggy jeansów, ta teoria nie ma pokrycia w rzeczywistości i jest paskudną plotką. Zastanówmy się. Czy gangsterzy typu 2paca, czy Biggie Smallsa kreowaliby się na homoseksualistów? Bo ja szczerze nie sądzę.

Innym mitem jest to, że dzięki opuszczonym spodniom członkowie gangów mogli w łatwy sposób ukryć w nich broń. To również jest nieprawdą.

Systemy więzienne – Historia szerokich spodni.

Prawdziwym początkiem szerokich spodni, nawiązując do pierwszego mitu(a że w każdym micie jest trochę prawdy), są amerykańskie więzienia. Natomiast powodem opuszczonych spodni nie było sugerowanie innym więźniom, że ma się ochotę na nieco „zabawy”. W rzeczywistości skazańcom dawano często zbyt duże ubrania więzienne, a ze względu, aby zapobiegać samobójstwom(jak i zabójstwom) za kratkami, zabraniano noszenia pasków. Efekt tego był taki, że spodnie samowolnie „spadały” poniżej pasa.

Gdy więźniowie wychodzili na wolność, w dalszym ciągu nosili zwisające spodnie i nie minęło wiele czasu, by ten trend wkroczył w ubiór hip-hopu. Zostało to spopularyzowane we wczesnych latach 90-tych, gdy gangsta raperzy, występowali w takim ubraniu w teledyskach, czy na scenie. Większość młodych ludzi chciała naśladować swych idoli, przez co zaczeli się ubierać podobnie do nich i w ten sposób na świat rozeszła się nowa moda.

Inne teorie nt. Baggy Jeansów – Historia szerokich spodni.

Zostawmy więzienia na boku. Luźne spodnie przed latami ’90, były noszone przez surferów z Zachodniego Wybrzeża i członków kontrkultury z końca lat 60-tych.

W latach 70-tych można było spotkać spodnie typu „dzwony” noszone najczęściej przez hipisów oraz fanów disco.

Natomiast współczesne baggy powstały w amerykańskich gettach, gdzie panowała bieda i afroamerykańskie dzieci były zmuszone nosić ubrania z drugiej ręki, po starszej siostrze, bracie, czy kuzynie.

W latach 80-tych i 90-tych popularne były tzw. „Hammer pants”, dzięki oczywiście MC Hammer’owi, od którego ich nazwa się wywodzi. Wtedy już szerokie spodnie zaczęły się powoli przebijać do głównego nurtu. Oprócz tego, takie „spadochronowe” spodnie nosili również b-boy’e, które pozwalały ułatwić akrobacje podczas tańca breakdance.

Historia szerokich spodni – skąd się wzięły baggy jeans’y?

Podsumowując uważam, że protoplastami trendu szerokich spodni, byli przedstawiciele ruchu breakdance oraz czarne getta, jak i również MC Hammer. W latach 90-tych moda ta została spopularyzowana na cały świat, dzięki ulicznym raperom ze Stanów, którzy utożsamiali trend opuszczonych spodni z półświatkiem kryminalnym, na którym głównie opierali swoją tematykę rapu.

Jeśli interesuje Was tematyka bloga, zachęcam do subskrypcji, lub polajkowania mojego fanpage’a!

Newsletter FLAVAH

Jeśli chcesz, aby wpisy o hip-hopie i nie tylko pojawiały się częściej, zapisz się do newslettera(nie zaspamuje Twojej skrzynki) lub polub social media FLAVAH (FB najbardziej aktywny)! To zawsze dodaje motywacji ;))

Please wait...

Dzięki za zapisanie się!