Rap skillsy – co to jest flow, punchline, technika

Rap skillsy - co to jest flow, punchline, technika cz. 1

Dzisiaj na tapetę biorę sobie temat, o tytule Rap skillsy – co to jest flow, punchline, technika. Ponoć o gustach się nie rozmawia, ale myślę, że o skillsach jak najbardziej. Jeśli jeszcze nie wiecie czym są rap skillsy, to dowiecie się tutaj czym jest flow, technika oraz tzw. punche.  A więc zachęcam do poszerzenia swojej wiedzy na temat warsztatu rapowania, zaczynajmy!

Rap skillsy/rap warsztat, to nic innego jak zbiór umiejętności, jakie posiada każdy raper. Od pisania, po nagrywkę, czy nawijkę na żywo. Są to powiedzmy przyjęte przez ogół kryteria, dzięki którym możemy rozpoznać, że ktoś potrafi to robić dobrze i gusta nie mają z tym nic wspólnego.  Słabych raperów nazywa się za zwyczaj noskillami, lub łak(wack) mc. Jak sama nazwa wskazuje, są to raperzy, którzy nie posiadają umiejętności rapowania, nie wiedzą jak to się robi przez co są po prostu kiepscy, a w przypadku naszej rodzimej sceny, niestety trochę ich jest.

Fame = rap skillsy?

No właśnie. Warto dodać, że fame, czyli to, że jakiś raper jest znany i rozpoznawalny przez środowisko, wcale nie musi być adekwatny do umiejętności jakie reprezentuje. Jest wiele osób, które nie powinny w ogóle zaistnieć na scenie, ale przez promocje różnych wytwórni, czy mediów znani są na całą Polskę. Działa to również w drugą stronę. Jest, a właściwie mogę napisać, że było sporo niedocenionych raperów w podziemiu, którzy przez brak rozgłosu niestety porzucili ten kunszt, bo nie oszukujmy się – każdy w końcu musi podgonić za hajsem. Brak profitów z rapu jest częstym powodem, dla którego zajebiści rap artyści, muszą zrezygnować z rapowania przez natłok obowiązków jakie nasuwa na nich, jak zresztą i na nas smutna rzeczywistość.

Rap skillsy – co to jest flow, punchline, technika, czyli rap warsztat

Rap technika

Często można usłyszeć w rapowych tekstach, o tym jak raperzy wychwalają się jaką to oni mają mega technikę.

Czym więc jest ta technika?

To nic innego, jak umiejętność składania wersów. Główny prym niosą tutaj rymy. Wiesz, podwójne, potrójne itd. O rymach napisałem osobny artykuł, do którego szczerze zachęcam, by go sprawdzić >klik <. Dlatego myślę, że o rymach nie ma co się tu specjalnie nad tym rozwodzić.

Poza rymami, do dobrej techniki możemy zaliczyć jeszcze tzw. homonimy i polisemy. Najprościej mówiąc jest to zabawa słowem/gra słów, gdzie raperzy wykorzystują słowa lub całe zwroty, których forma językowa i wymowa są o identycznym lub podobnym brzmieniu, ale ich znaczenia różnią się od siebie w zależności od kontekstu w jakim występują. Myślę, że nie ma specjalnie potrzeby rozdrabniać się to czym są homonimy lub polisemia, bo nie oszukujmy się, przecież nikt nie mówi w ten sposób:

” – Ryjuuu, słyszałeś jakim homonimem dopierdolil?!”, mowa zazwyczaj jest o punchach i kozackich linijkach. Nie jesteśmy na uniwersytecie, a jedyna gadka o studiach na tym blogu będzie tylko o tych nagraniowych.

Poniżej zamieszczam kilka przykładów, by wam było łatwiej to przyswoić

Rozpierdolę Cię tak czy inaczej,
mam rozpierdolić Cię tak, czy inaczej?

TomB – Fuck Enson (prod. Robson & Pikers)

Zobacz jak wchodzę na bity.
Mam siłę, pojmij to, choć nie jestem nabity

W.E.N.A – Salutuj (prod. Qciek)

Labele nie widzą we mnie tej ciężkiej floty
Daję im dowód jakby chcieli dzielić kreski koki

VNM – Talent z bloku (prod. Zamot)

Wielu boli, że ten rap nie jest darmowy,
Mówię ci, jest więcej wart niż hajs ten dar mowy

Bisz – D.Y.H.A. (+VNM, Quebonafide, Sarius (prod. Deemz))

Co do ostatniego przykładu Bisza, polecam sprawdzić całą zwrotkę, bo właściwie co linijkę ma wersy o których właśnie piszę.

W amerykańskich tekstach zjawiska te noszą nazwę wordplay (gra słów).

Rap skillsy – co to jest flow, punchline, technika

Punche/punchline’y

Ok, rymy i zabawy słów mamy za sobą. Pora na tzw. punchline’y.

Najprostsza definicja panczlajnu jest taka, że gdy wyrzucisz z siebie zajebisty wers, to wszyscy w okół Ciebie zaczynają się zachowywać jak na gifie poniżej :D:

Rap skillsy - flow, punche, technika, czyli rap warsztat

Punchline’y to przede wszystkim takie wersy, które mają na celu wprowadzić słuchacza w stan rozśmieszenia lub typowej reakcji „WTF?! Jak on to rozkmnił?!„. Często jest to powiązane z zabawami słownymi, o których już pisałem w tym artykule. Dodatkowo punche w dissach mają na celu masakryczne poniżenie przeciwnika, by ten nie mógł się po nich podnieść i odpowiedzieć na nie w równie błyskotliwy sposób.

W Polsce, w mojej opinii najlepszym panczajnowcem jest nie kto inny jak TomB. Poza nim z pewnością warto wymienić takie ksywki jak Eripe, PeeRZeT, Białas, Te-tris i nieraz również VNM potrafi ładnie zaskoczyć. Oczywiście ksywek można tu wymienić więcej, ale sądzę że na potrzeby tematu jest w sam raz.

Co to jest flow i offbeat?

Porozmawiajmy teraz, o tym co to jest flow?

Powszechnie jest przyjęte, że flow to sposób, w jaki raper płynie po bicie. I owszem jest to prawda, ale chciałbym zwrócić uwagę na to jak patrzą na to w stanach. Za oceanem rozdzielają to na dwa terminy – flow oraz tzw. delivery.

Flow w tym przypadku to ilość sylab, które dany raper umieszcza w jednym takcie bitu. Przez to można nawijać szybko/wolno, płynnie lub jednostajnie. Innymi słowy jest to sposób w jaki raper konstruuje swoje wersy.

Natomiast delivery tłumacząc dosłownie, to sposób wygłaszania, czyli m.in. akcent, ton, wysokość głosu oraz jego głośność. Najważniejsza przy tym jest kontrola oddechu i elokucja. Nie można zapomnieć oczywiście o dykcji.

Dla przykładu dobrego flow, grzechem byłoby nie wrzucić tutaj Mesa.

Offbeat flow

Są dwa rodzaje wypadania z bitu tzn. albo z niego wypadasz, albo wypadasz dobrze. Jeśli ktoś czuje bit to zazwyczaj trafia ostatnim słowem z wersu na werbel. Jeśli go nie czuje to próbuje to robić, ale w ostateczności wychodzi to bardzo komicznie i jest to po prostu słabym flow, lub jego brakiem. Jest również coś takiego jak OFFBEAT, czyli umyślne nietrafianie z ostatnim słowem na werbel. Innymi słowy rytm takiego flow jest asymetryczny do rytmu, który nadaje bit, co w konsekwencji brzmi jednak dobrze, a w szczególności z porównaniem do nieumiejętnych prób odnalezienia się na podkładzie. Jako przykład takiego flow myślę, że może posłużyć ten kawałek(znajdziecie w nim również niemało panczy)

Podsumowanie: „Rap skillsy – co to jest flow, punchline, technika”

Podsumujmy wszystko w skrócie, czego mogliście się dowiedzieć z tego artykułu.

  • Technika – to nic innego jak umiejętność składania rymów, oraz lekka żonglerka gierkami słownymi.
  • Punchline’y – Wersy, które wbijają w fotel z powodu swojej błyskotliwości
  • Flow – Sposób w jakim nawija raper.
  • Offbeat – Umiejętna nawijka na bicie, wymijająca rytm nadawany przez podkład.

Do następnego razu!

 

Druga część artykułu – Rap skillsy cz. 2 – Co to jest hashtag, follow up, storytelling itd.

Newsletter FLAVAH

Jeśli chcesz, aby wpisy o hip-hopie i nie tylko pojawiały się częściej, zapisz się do newslettera(nie zaspamuje Twojej skrzynki) lub polub social media FLAVAH (FB najbardziej aktywny)! To zawsze dodaje motywacji ;))

Please wait...

Dzięki za zapisanie się!