Najpopularniejsze rodzaje / style graffiti i street art’u

style i rodzaje graffiti

W tym artykule zajmiemy się szybkim uzupełnieniem wiedzy na temat najpopularniejszych stylów, czy jak kto woli rodzajów graffiti. To czym jest oraz kiedy i w jaki sposób powstało zajmiemy się innym razem. Tu natomiast postaramy się przybliżyć kilka terminów, którymi operują writerzy, w celu określenia różnych form, czy technik w jaki sposób zostały namalowane ich dzieła. Wbrew pozorom nie jest ich mało, a tam gdzie jedni widzą same bazgroły, czy akty wandalizmu,  tam drudzy podziwiają kunszt oraz są świadomi tego, że jest to temat tak obszerny, że można go wręcz studiować. Dla tych, co te kolorowe literki są owiane tajemnicą postanowiłem puścić trochę farby. Zapraszam do lektury ;).

Hardcore bombing vs legal

Pierwszą rzeczą, o której warto wspomnieć jest podział pomiędzy tzw. bombingiem, a legalem. Nic skomplikowanego, postaram się w kilku słowach nakreślić o co chodzi.

srebro-graffitiŻródło: http://www.grafwizje.pl/

Bombing – Mówiąc najogólniej chodzi tu o hardcorowe akcje, nocne wypady, gdzie złapanie na gorącym uczynku jest związane z poniesieniem  odpowiedzialności karnej za „wyrządzenie szkód”. Przez podniesione ryzyko writerzy mają mniej czasu na ogarnięcie swoich wizji. Miejsca, na które się decydują często nie należą do najłatwiejszych, z powodu często pojawiających się przechodniów, patroli policji, straży miejskiej, czy tzw. SOKów(Służby ochrony kolei), gdzie ich prace powinny być widoczne  dla wszystkich, by zdobyć sobie szacunek zajawkowiczów, czy uwagę zwykłych ludzi. Przy takim bombieniu pojawia się niemała adrenalina, od której nietrudno się uzależnić i właśnie stąd taki popyt na hardcorowe akcje wśród wszystkich writerów. Ze względu na ograniczony czas, najpopularniejszym sposobem, jakim malowane jest graffiti, jest tzw. „srebro”. Składa się z dwóch kolorów – jeden jako kontur, oraz cienie i z chromu(srebra), jako wypełnienie, które świetnie pokrywa każdą powierzchnie pod nim i ciężko je scrossować(zamalować czyjeś literki swoimi). Ewentualnie dodawany jest trzeci kolor jako obrys.

legal-graffitiŻródło: http://www.stadtkindfrankfurt.de

Legal – Jak sama nazwa wskazuje, to legalne malowanie. Tu writerzy mogą na spokojnie dopracowywać każdy szczegół swoich literek. Najczęściej spotykane miejsca, gdzie można znaleźć takie graffiti są specjalnie ściany, tunele i całe ulice udostępnione przez miasto, czyli tzw. hall of fame. Oprócz tego ‚legalne literki’ możemy spotkać jeszcze  jako pozostałości po różnych imprezach typu graffiti jam oraz jako forma reklamy. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na takie wyróżnienie swojego lokalu, zamiast np. szyldu, czy kasetonu. W większych miastach można spotkać całe budynki umalowane w jednym dużym projekcie graffiti. O ile się nie mylę są one robione na specjalne zamówienia przez urząd danego miasta.

Ok, skoro mamy już podstawy to lecimy dalej!

Tag

tag-graffitiŻródło: https://hiveminer.com/

Tagi to najprostsza i najłatwiejsza forma graffiti, od której właściwie wszystko się zaczęło. Są swego rodzaju sygnaturą writera, pisane w jednym kolorze, zazwyczaj za pomocą sprayu lub flamastrów. Używane są do szybkiego oznaczania terenu,  lub jako podpis pod większym dziełem.

Throw-up

throw-upsŻródło: http://graffitisample.blogspot.com/

Throw-upy są bardziej skomplikowane niż tagi.  Do ich namalowania używane są zazwyczaj od 1 do 3 kolorów, gdzie przy jednym kolorze jest to sam outline(obrys/kontur). Wrzutki typu throw-up można robić szybko i wielokrotnie w różnych miejscach. Idealne rozwiązanie na szybki bombing na mieście, lub gdy mamy jakieś pozostałości po farbie i chcemy je jakoś wykorzystać. Często stosowane są przez początkujących malarzy. Malowane są w różnych koncepcjach, a najczęściej spotykana to tzw. bubble, gdzie literki są okrągłe i nachodzą na siebie wzajemnie.

Wildstyle

wildstyle-graffitiŻródło: http://deansunshine.com/

Wildstyle jest już konkretnym stylem graffiti. Różne rozmiary abstrakcyjnych literek, jak i ich niebanalne połączenia z wyszukaną kolorystyką sprawiają, że namalowane słowa są nieczytelne dla niewytrenowanego oka. Dodatkowo często do tego rodzaju prac dodawane są różnego typu dekoracje w postaci np. strzałek.

Blockbuster

blockbuster-graffitiŻródło: http://rizalknights.blogspot.com/

Wrzuty w tym przypadku zajmują sporo miejsca, przy czym ogólna koncepcja graffiti jest raczej czytelna. Często do tego typu bomb zamiast standardowych puszek używa się zwykłej farby i rolki do malowania. Tym rodzajem graffiti nieraz pokrywane są całe wagony pociągów, czyli tzw. wholecar.

Piece (masterpiece)

piece-graffitiŻródło: https://www.fatcap.com

O ile się nie mylę nie ma to polskiego odpowiednika (choć może takie słówko jak kolor by się nadawało?). Malowane są z co najmniej trzech kolorów. Są to swego rodzaju obrazy graffiti. Ciekawe i kolorystyczne tła wraz z poprzedzającymi literami, tworzą wspólnie niesamowity efekt. Są trudne do wykonania ze względu na czas i wysiłek jaki należy w nie włożyć.

Heaven

heaven-graffitiŻródło: https://hiveminer.com/

Heaven to prace umieszczone w często trudno dostępnych miejscach, ale za to świetnie rzucają się w oczy i budzą respekt wśród writerów.  Chodzi o miejsca ulokowane gdzieś wysoko, np. na wiaduktach, billboardach, czy na ścianach budynku – na  wysokości kilku pięter.

Character

character-graffitiŻródło: http://www.8backgrounds.com

Charaktery to inaczej namalowane postacie. Często w stylu kreskówkowym lub komiksowym.

3D

3d-graffitiŻródło: http://illusion.scene360.com

Literki w tym stylu wykonane są w perspektywie trójwymiarowej, w taki sposób, aby oddawały jak najwyraźniej swoje odbicie w trójwymiarze. Jest to bardzo trudny rodzaj graffiti, nie każdy writer może sobie pozwolić na użycie właśnie tego stylu.

Street-Art

Z graffiti tak z grubsza myślę, że to by było na tyle, ale grzechem byłoby nie wspomnieć o jego młodszym bracie jakim jest street-art. Street-art dzieli się następująco:

Stickers – vlepki

stricker-street-artŻródło: https://laughingsquid.com/

Vlepki są szybkim sposobem na zostawienie po sobie śladu. Przygotowywane są „w zaciszu domowym”. Drukowane, lub wykonywane ręcznie, przy czym te drugie z pewnością mają w sobie więcej uroku. Może się na nich znaleźć tag, jakaś wrzutka, charakter lub ciekawy/kreatywny pomysł wykonawcy, który ma zmusić obserwatora do refleksji, lub zaskoczyć go swą koncepcją.

Szablony

szablon-street-artŻródło: https://lostinbergen.wordpress.com/

Używanie szablonów jest dość szybkie i efektowne – obraz może pojawić się w mniej niż kilka minut. Składają się zazwyczaj od jednej do trzech warstw. Najbardziej znanym artystą posługującym się tym sposobem malowania jest Banksy.

Posters – plakaty

poster-street-artŻródło: http://www.huffi-nengtonpost.co.uk/

Plakaty, tak samo jak w przypadku vlepek, są drukowane lub wykonywane ręcznie. Są swego rodzaju odzwierciedleniem dzieła sztuki, tylko że zamiast w muzeach, czy na wystawach w galeriach, umiejscowione są na ulicy(mówiąc najogólniej).

W street-arcie jest jeszcze kilka technik, ale te które nadmieniłem należą do najpopularniejszych. Być może w przyszłości zdarzy mi się wrócić do tego tematu, by troszkę go rozszerzyć i uzupełnić.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Newsletter FLAVAH

Jeśli chcesz, aby wpisy o hip-hopie i nie tylko pojawiały się częściej, zapisz się do newslettera(nie zaspamuje Twojej skrzynki) lub polub social media FLAVAH (FB najbardziej aktywny)! To zawsze dodaje motywacji ;))

Please wait...

Dzięki za zapisanie się!

Żródło zdjęcia:

 • srebo: http://www.grafwizje.pl/
 • legal: http://www.stadtkindfrankfurt.de
 • tag: https://hiveminer.com/
 • throw-up-graffiti: http://graffitisample.blogspot.com/
 • wildstyle: http://deansunshine.com/
 • blockbuster: http://rizalknights.blogspot.com/
 • piece: https://www.fatcap.com
 • heaven: https://hiveminer.com/
 • character: http://www.8backgrounds.com
 • 3d-graff: http://illusion.scene360.com
 • sticker: https://laughingsquid.com/
 • stencil: https://lostinbergen.wordpress.com/
 • poster: http://www.huffi-nengtonpost.co.uk/