Streetwear – co to jest?

streetwear - co to jest?

Dziś słów kilka o takim zjawisku jakim jest streetwear. Jeśli chcecie się dowiedzieć co to jest streetwear, zachęcam do czytania!

W dzisiejszych czasach streetwear zajmuje ważną pozycję w dążeniach mody przez ludzi, zwłaszcza tych młodych. Marki takie jak Supreme, Stussy, Off-White zaspokoiły różne miejskie subkultury tworząc nową platformę mody.

Koncepcja ta rozwinęła się na ulicach USA, charakteryzująca się żywiołowością, pasją oraz dynamizmem, które do dziś odzwierciedlają młodzieńczość i bunt. Dzięki takiej refleksji młodzież wprowadziła streetwear do mainstreamu, przez co stał się modnym zjawiskiem, który popularnością cieszy się do dzisiaj.

Streetwear, termin, który kiedyś mógł być jasno określony jako „niepochlebny styl ubierania” składający się z graficznych koszulek, workowatych krojów i trampek jest teraz znacznie trudniejszy do ustalenia.

To dlatego, że Haute couture (dział luksusowego krawiectwa) i moda miejska są obecnie w dużej mierze nie do odróżnienia, pozostawiając w rozsypce ludzi chcących zdefiniować streetwear .

Jak można wywnioskować z samej nazwy, jest to forma odzieży casual, która jest najbardziej popularna w środowisku miejskim. Składa się głównie z t-shirtów, bluz, czapek i trampek. Zyskał sobie sławę reprezentując kulturę młodzieżową. Nie mylcie jednak tego z stylu z reprezentacją tylko jednej kultury, choć głównie zorientowany jest na hip-hop. Streetwear to wszystko, co nie należy do systemu mody.

Streetwear ma w rzeczywistości szerszą definicję. Obejmuje hip-hopową oldschoolową i nowo szkolną mode, różne elementy z subkultur skate’ów, surfurów, grunge, emo, rocka, punku, japońskiej ulicznej mody i wszystkiego co pomiędzy.

Streetwear może być postrzegany jako migawka nowoczesnej mody miejskiej tworząc różnorodność, w okół młodzieżowego stylu, który pozwala młodym ludziom pokazać swoją indywidualność, będąc jednocześnie częścią tłumu.

By zrozumieć co to jest streetwear, warto zajrzeć nieco w przeszłość, na sam początek tego zjawiska.

Szybka lekcja historii – Streetwear – co to jest?

Różne źródła różnie podają.

Ogólnie sądzi się, że streetwear ma swoje korzenie w kulturze skateboardingu i kalifornijskiego surfingu, gdzie Shaun Stussy, surfer z Laguna Beach w Kaliforni po raz pierwszy stworzył jedną z dobrze znanych marek streetwearowych, ale streetwear naprawdę zaczął się rozwijać pod koniec lat 80-tych, w Nowym Jorku. Mocno był spleciony z b-boy’ingiem i kulturą hip-hop. Na rynku dominowały odważne kolory, silny branding i odznaczające elementy. Sposób jaki się reprezentowałeś, jest tym, jak byłeś postrzegany, więc jeśli chciałeś szacunku, musiałeś poświęcić uwagę i na tę część.

Streetwear

Szczególnie było to istotne dla ludzi w śródmieściu. Wyobraźcie sobie, że mieszkacie w getcie z rozbitą rodziną w podupadłym mieszkaniu. Z pewnością nie chcielibyście być z tym związani, a na pewno nie definiowani przez innych, przez takich pryzmat, na który nie mieliście wpływu.

Ubranie zapewniało pewien rodzaj ucieczki – bez względu jaka była Wasza sytuacja życiowa, jeśli Twoje dopasowanie stylu było doceniane, zyskiwaliście szacunek wyłącznie dzięki temu.

Doprowadziło to do niezdrowej obsesji na punkcie takich marek jak: Tommy Hilfiger, Ralph Lauren, Gucci, Yves Saint Laurent. Był to naprawdę luksus. Uosabiali styl życia wyższej klasy. Wszyscy tego chcieli, lecz rzadko mogli sobie pozwolić na takie dobra.

Wschodzące marki streetwearowe same chciały zapełnić tę lukę. Postanowili stworzyć własny styl życia i naśladować wyłączność marek premium z ograniczonymi, lokalnymi wydaniami. Ciężko było znaleźć te marki poza miejscem urodzenia, na początku nikt o nich nawet nie wiedział. Stały się piękną nowością – specyficzne dla danego regiony, by nieść możliwość wyrażania siebie.

Podsumowanie – Streetwear – co to jest?

Jak sami widzicie termin ten nie jest łatwy w zdefiniowaniu, ale mam nadzieję, że choć w małym stopniu zbliżyliście się zrozumienia co to jest streetwear. Wgląd w korzenie tego zjawiska pozwala spojrzeć, co kierowało ku powstaniu takich marek, oraz jakie nastawienie do tych ubrań mieli ludzie, którzy chcieli się wyróżnić poprzez nie wyróżnić, co wpłynęło na tak wielką popularność, która trwa do teraz.

Newsletter FLAVAH

Jeśli chcesz, aby wpisy o hip-hopie i nie tylko pojawiały się częściej, zapisz się do newslettera(nie zaspamuje Twojej skrzynki) lub polub social media FLAVAH (FB najbardziej aktywny)! To zawsze dodaje motywacji ;))

Please wait...

Dzięki za zapisanie się!